Ingredience
Jednoduchý recept bez námahy - stačí si vypočítat potřebný čas. Ideálně rozkvasit přes noc a dodělat dopoledne, nebo rozkvasit ráno a dokončit večer.
Z prvních třech surovin umícháme kvásek, zakryjeme folií nebo talířem a necháme kvasit min. 6 hodin, ideálně 8 (přes noc).
Z rozkvasu poté odebereme 1 lžíci na další použití a ke zbytku přidáme zbytek surovin (obě mouky, vodu, sůl a kmín).
Těsto stačí zamíchat tak, aby nikde nezbyla samotná mouka, není třeba propracovávat. V přikryté míse necháme kynout 3 hodiny (v létě stačí dvě).
Připravíme si ošatku vystlanou utěrkou a vysypanou žitnou moukou.
Na pomoučený vál vyklopíme nakynuté těsto a vytvoříme bochník - dělám to tak, že překládám vždy na polovinu, postupně ze všech stran. Na spodní straně pak vznikne hladká plocha těsta bez překladů. Těsto přeneseme do ošatky a necháme další cca 1-2 hodiny kynout (podle teploty v kuchyni).
Troubu rozehřejeme na 250st., včetně nádoby na pečení - používám skleněnou zapékací mísu s víkem.
Když je trouba rozehřátá, formu vyndáme a překlopíme do ní chleba z ošatky. Přikryjeme víkem a vložíme zpět do trouby. Necháme péct cca 5 minut - čím déle je chléb v nádobě s víkem, tím víc se zvětšuje jeho objem, ale zároveň roste riziko popraskání.
Po 5 minutách sundám víko a ztlumím troubu na 200 stupňů. Nechám dopéct cca 45-50 minut.
Uvedené množství surovin je na bochník o váze cca 1100 gramů.
Množství soli uvedené v receptu je minimum (moc nesolím), lze přidat klidně až 20 gramů.
Kvásek lze jednoduše připravit tak, že smícháte 1 lžíci žitné mouky a jednu lžíci vody - a pak 2x denně zamícháte a přidáte další 1+1 lžíci. Po 3-4 dnech směs začne perlit - kvásek je hotový. V lednici vydrží při pravidelném obměňování (1x týdně nebo ob týden) téměř nekonečně dlouho.