Katerina_Bemova
Doba přípravy
40 minut
Obtížnost

Chléb s pozváním na MaRS 2021

Average: 5 (2 votes)

Ingredience

600 ml vody
350 žitné mouky Pernerka
120 g špaldové mouky Pernerka
140 g pšeničné mouky chlebové
70 g ovesných vloček
100 g slunečnicových a lněných semínek
10 g soli
hrstička kmínu a černuchy damašské
2 lžíce kvásku
Postup přípravy

Rozsviťme, slunečnice a domácí kváskový chléb se slunečnicovými semínky, teď jako pozvání na MaRS, což je Maraton cvičení s Roztroušenou Sklerózou... s lidmi s RS, jako motivace a podpora lidí s RS...

„Připravuj ho, když jsi naštvaná, nebo smutná, protože pečení i toho nejjednoduššího chleba je léčivé. Dělej ho, když potřebuješ zlepšit náladu a nenapadá tě, jak na to.“
Teresa Driscollová, Dárek na rozloučenou
I to je dobrý důvod. Kromě toho, že domácí chleba je lepší. Je totiž váš.
Není příliš náročný, jen potřebuje dost času mezi jednotlivými kroky a trochu cviku. Vyberte si – večer umíchat kvásek, ráno těsto, večer upéct chleba, nebo ráno umíchat kvásek (a můžu jít do práce), odpoledne těsto a nechat v pokojové teplotě a večer upéct chleba. Libovolně vyměňte večer a ráno .
Je to kváskový chléb, takže musíte použít kvásek. Není komplikované ho získat, stačí se zeptat v okolí, a jakmile si jednou upečete vlastní chleba, nebude vám zatěžko ho mít v lednici (a nakrmit mezi pečením, pokud pečete jednou za týden; je to živý organismus, a proto potřebuje pít, jíst a dýchat, vlídné zacházení a láskyplnou péči).
Na mouce záleží. Používá se hladká, můžete kombinovat žitnou i pšeničnou bílou s celozrnnými variantami (jsou zdravější, jenom pozor, pro malé děti není celozrnná vhodná ve větší míře). Každá mouka se chová trochu jinak a upřímně? Záleží i na dni, kdy zaděláváte těsto, protože stejná mouka ve stejném množství se nebude chovat stejně v jiném dni…
Postup práce:
1. zadělání rozkvasu z kvásku
2. kynutí
3. oddělení kvásku pro další chléb
4. zadělání těsta
5. kynutí těsta
6. uplácání bochníků chleba
7. dokynutí zatímco se rozpálí trouba
8. pečení
300 ml vody na rozkvas a 300 ml vody na těsto

1. Rozkvas: 2 – 3 polévkové lžíce kvásku rozmíchejte s vodou (300 ml) a postupně přidávejte 300 g žitné mouky, vypracujte vařečkou do hustého a hladkého těsta.
2. Zakryjte utěrkou (naše babičky poprášily moukou a přehodily utěrku) nebo fresh folií, nechte kynout 8 –12 hodin v chladu. Mezitím zdvojnásobí svůj objem a jsou zřetelné bublinky v celém těstu.
3. Oddělte 2 lžíce kvásku do velké sklenice, přidejte trochu vody a žitné mouky, (zavřete sklenici, ale nemusíte) a uložte do lednice; je to ŽITNÝ KVÁSEK (na příště).
4. Do nakynutého rozkvasu nalijte 2. díl vody, přidejte ovesné vločky a chvíli počkejte, až se lehce nasáknou. Přidejte zbytek žitné mouky, hladkou špaldovou a pšeničnou, kmín, sůl a semínka, zamíchejte a dále hněťte těsto. Je poměrně tuhé a můžeme si pomoci robotem nebo šlehačem s nástavcem na těsto. Je akorát, když se odlepuje od mísy. Pokud je málo hutné, přidávejte ještě trochu mouky, cca 20 – 40 g.
5. Opět zakryjte a nechte kynout.
10 –12 hodin pomalu v chladu.
6. Těsto přendejte na vál posypaný moukou, na 2 menší chleby rozdělte na polovinu. Potom lehce u těsta vytáhněte cípy po stranách a několikrát přeložte (pozor na zapracování většího množství mouky), vytvarujte bochník. Nebo si ruce namáčejte do vody a vytahujte a překládejte v ruce. Takto se dá dobře pracovat s menšími bochníčky…
7. Položte vypracované kulaté bochníčky na plech a nechte dokynout cca 30 – 40 minut, nebo v ošatce další cca 2 hodiny Z ošatky opatrně vyklopte na prkénko těsně před vložením do trouby.
8. Troubu předehřejte na 250 °C, bochníčky potřete studenou vodou, nařízněte (ornament dle naturelu; klasický je křížek) a pečte 30 – 35 minut podle velikosti chlebů. Po 20 minutách troubu pootevřete a tím upustíte páru, která se vytvořila, pečte dál 10 – 15 minut.
Vytáhněte z trouby a povrch chlebů potřete studenou vodou. Váš chléb je hotový…

Více z receptu na: https://nfimpuls.cz/images/docs/vyrocni_zpravy/Impuls_VZ19_blok_v07_el_v...

Podobné recepty