Letní vaření se blíží: Grilujeme na zahradě pod pergolou
Zdroj: https://pixabay.com/photos/garden-party-beer-festival-pils-364593/
Kvalitní zázemí je základ
Venkovní grilování se neobejde bez stabilního zázemí. Nejčastějším řešením je zahradní pergola. Alternativou může být zahradní altán, který může být i částečně zděný. Jaké jsou výhody jednotlivých řešení? Vyberte si takové, které vám umožní grilovat za každého počasí.
Pergolu ideálně propojenou s domem
Moderní pergoly se obvykle budují napojené na samotný dům. Jednu stěnu tedy tvoří zeď hlavní nemovitosti, na kterou je napojena konstrukce pergoly. Dnes jde nejčastěji o konstrukci hliníkovou.
Doporučujeme zvolit takové řešení, kdy stěna domu v místě, kde navazuje na pergolu, má velká francouzská okna. Díky tomu lze vytvořit velké zázemí s plynulým přechodem mezi venkovními a vnitřními prostory. V případě nepřízně počasí lze tak společnost velmi snadno přesunout do obývacího pokoje a rychle lze schovat i případný cenný nábytek a spotřebiče.
Praktická je i blízkost kuchyně – pergoly obvykle nemají vlastní elektřinu a vodovod, potraviny a použité nádobí tak budou neustále putovat právě mezi pergolou a kuchyní. Místo obíhání celého domu je vhodné mít možnost projít rychle do kuchyně skrz francouzská okna.
Zahradní altán jako svébytné zázemí
Pokud volíte zahradní altán, který je obvykle stranou samotného domu, doporučujeme stavbu, která je částečně zděná, je napojená na vodovod, kanalizaci a elektřinu. Díky tomu můžete v altánu, který je obvykle zastřešený jako dům, vytvořit stabilní zázemí, ve kterém přečkáte i nepřiznivé počasí. Zcela pak odpadá nutnost „pobíhání“ mezi zahradou a vnitřní kuchyní. Jedná se o nákladnější řešení, které ale má své nezaměnitelné kouzlo.