Vaření na plynu je finančně nejvýhodnější
Plyn je rychlejší
Vaření na plynu je celkem rychlé. Stačí zapnout hořák a přizpůsobit si intenzitu plamene – hrnec se rozpálí a jídlo okamžitě začne vřít. Stejně tak když se vám začne pokrm připalovat, stáhnete plamen a je to. Nemusíte se ani obávat připálení, když necháte hrnec stát na vypnutém hořáku. Na rozdíl od elektrického sporáku se vám jídlo už nepřipálí, protože plynový sporák neprodukuje žádné zbytkové teplo.
Elektrický vařič má dlouhý dojezd
Regulace elektrické plotýnky je oproti tomu složitější a pomalejší. Plotýnky se totiž rozpalují dlouhé minuty, a když se rozhodnete teplotu snížit, opět musíte čekat, až vychladnou. Výjimku tvoří moderní indukční desky. Ty fungují na principu indukce, tudíž rozpálí pouze vodivé nádobí. Samotná deska zůstává studená, a proto je reakční doba mnohem kratší.
Právě rychlá regulace způsobuje, že je vaření na zemním plynu úsporné. Není totiž třeba dlouhé minuty čekat, až se sporák rozpálí a zároveň ani neplýtváte energií po jeho vypnutí. Hořák stačí zapnout přesně ve chvíli, kdy plánujete začít vařit a na konci vaření ho zase vypnout. Nevzniká tak žádné zbytkové teplo. Oproti tomu při používání elektrického sporáku zbytkové teplo vzniká a spotřeba elektřiny je tak vysoká. Sporák totiž zůstává rozpálený ještě nějakou dobu poté, co ho vypnete.
Ušetříte hlavně na ceně za jednotku energie
Zásadní je však rozdíl také v jednotkové ceně za energie. Dodavatelé plynu si účtují za jednu kilowatthodinu kolem 1,2 až 1,5 Kč. Za elektřinu ve stejném objemu dáte až 5 Kč. Vyhnout se drahým cenám můžete pouze v případě dvoutarifní sazby. V případě jejího sjednání můžete totiž platit v nízkém tarifu méně- přibližně jde o 3 Kč za kilowatthodinu. Pořád jde však o vyšší sazbu než dáte za plyn. Na tuto sazbu máte navíc nárok pouze v případě, že elektřinou přímo vytápíte nebo ohříváte vodu. V případě plynu vás tak hodina vaření vyjde na 4 až 5 Kč. V případě indukční desky na dvojnásobek. Srovnání cen plynu najdete pohodlně na našem webu.
Pozor na vstupní náklady
Kromě ceny samotných energií jsou tu ještě vstupní náklady. Plynový sporák je v tomto srovnání opět velmi levný. Ten klasický vás vyjde na 4000 Kč a to včetně trouby. Levné jsou též případné opravy. Ceny plynových sporáků jsou většinou odvislé od typu trouby. Pokud jde o model s elektrickou troubou, jeho cena je vyšší než model s plynovou troubou. Zároveň platí, že čím víc funkcí má samotná trouba, tím je sporák dražší.
Pokud jde o indukční desky, ty se rychlostí ovládání i energetickou úsporností plynovému sporáku vyrovnají. V případě pořizovacích nákladů to však neplatí. Základní elektrický indukční sporák stojí přes 10 tisíc Kč a navíc musíte nakoupit i správné nádobí, které na něm bude fungovat.
Údržba plynových sporáků zabere více času
Nevýhodou plynových sporáků je jejich náročnost na údržbu. Sklokeramické a indukční desky lze umýt celkem snadno. V případě plynového sporáků je třeba sejmout vrchní mřížku a posléze ještě všechny další komponenty, které překáží úklidu. I toto časové zdržení se však projevuje maximálně v řádu minut. Výrobci se navíc dnes snaží čištění sporáků usnadnit a proto lze narazit například na sporáky s vyjímatelnou mřížkou, kterou lze následně umýt ve dřezu a nebo v myčce.